Galagonya,"szíverősítő és nyugtató gyógynövényünk"
Galagonya
(Crataegus oxyacantha L.)
Ha szívbetegsége van, érdemes megtudnia, mire is képes a galagonya. Ezt a gyógynövényt ugyanis már évszázadok óta használták mind vizelethajtásra, mind pedig vese -és húgykőgyógyításra. Napjainkban pedig az egyik legtöbbször alkalmazott szívgyógyszer.
A galagonyát, ezt az akár 9 m magasra is megnövő bokrot évszázadok óta ültetik legelők és telkek köré, hogy kerítés magasságúra lenyesve jelölje a birtokhatárokat. Kerítésként ültetve nemcsak távol tartja a hívatlan látogatókat, de a szemet is gyönyörködteti: apró, fehér virágain és élénkpiros bogyóin kívül nagy tövisei vannak. Egyes fajtáinak virága dögszagot áraszt. Ráadásul sokáig a balszerencse és a halál szimbóluma volt, mivel a néphagyomány szerint Jézus töviskoszorúja is galagonyaágakból készült.
Ilyen rossz hírnév mellett csoda, hogy akadt valaki, aki vette a bátorságot és alaposan megvizsgálta a galagonyát, s felfedezte annak szívgyógyító hatását. Persze mindig is voltak olyan emberek - az ókori görögöktől az amerikai indiánokig -, akik már korábban felismerték és becsülték a növény szíverősítő hatását. Igazán elismertté azonban egy XIX. századi ír orvos tette, aki meglepő eredményességgel kezelte vele a szívbetegséget. Mivel szívgyógyszerének receptjét igen nagy titokban tartotta, csak az I 890-es években bekövetkezett halála után derült ki, hogy a csodás szer nem másból, mint galagonyabogyó-tinktúrából áll.
- anginás mellkasi fájdalmak megszüntetésére
- magas vérnyomás csökkentésére
- szívbetegségben szenvedőknél
- a szívösszehúzódások hatékonyabbá tételére
- szívritmuszavarok szabályozására
A galagonya többféleképpen hat a szívre és a keringésre. A vérerek összehúzódását elősegítő angiotenzin szintjét úgy csökkenti, hogy gátolja az azt előállító enzim működését. Így tágítja a verőereket, köztük a koszorú eret is.
Ezáltal javítja a szívizom vérellátását és gátolja az anginás rohamokat. Az összehúzódott verőerek magas vérnyomás kialakulásához is vezethetnek (hiszen a szívnek sokkal nagyobb intenzitással kell dolgoznia, hogy a vért keresztül pumpálja rajtuk), ezért a galagonya az erek elernyesztése révén az enyhe hipertónia kezelésében is hatásos lehet.
A galagonyát egyéb betegségek gyógyításában is régóta használják. Nyugtató hatásának eredményeképpen az álmatlanságtól szenvedők altatószerként szedhetik. Számos kísérlet bizonyítja, hogy a galagonya fontos szerepet játszik a kollagén, a kötőszöveteket felépítő fehérje védelmében; így jelentős szerepe lehet egyes betegségek, mint például az ízületi gyulladás gyógyításában.
Sokak szerint a galagonya az egyik legbiztonságosabb gyógynövény. Bár van rá példa, hogy alkalmazása során émelygés, izzadás, fáradtság és bőrkiütés jelentkezett, ezek a tünetek azonban nagyon ritkák. Még egyéb betegségre felírt gyógyszerrel együtt is szedhető, csak arra vigyázzon, hogy a galagonya rendszeres alkalmazásával azok szükséges mennyisége egy idő után módosul (csökken).
Azok azonban, akik az előírt gyógymód mellett a galagonyát is szeretnék kipróbálni, feltétlenül konzultáljanak orvosukkal, és beleegyezése nélkül soha ne hagyják abba az általa felírt gyógyszerek szedését (de még a szedett adagon se változtassanak)!
FIGYELMEZTETÉS
A nem szívbetegeknél a nagy mennyiségű galagonya fogyasztása jelentősen csökkentheti a vérnyomást, ami szédüléshez és ájuláshoz vezethet.